Niskoprocentowe Finansowanie: Zasady i korzyści programu Bezpieczny Kredyt

Zakup pierwszego mieszkania, zwłaszcza dla młodych osób, może być nie lada wyzwaniem, a przy aktualnie panującej inflacji i wysokości rat kredytu, często okazuje się praktycznie niemożliwy. Państwo wyciągnęło rękę do obywateli, proponując im kredyt 2 procent na zakup swojej pierwszej nieruchomości. Od kiedy program wchodzi w życie i na jakich zasadach można z niego skorzystać odpowiadamy w poniższym artykule. Dodatkowo podpowiadamy, gdzie warto kupić swoje pierwsze mieszkanie i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Bezpieczny kredyt 2 procent – komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić?

Pierwsze mieszkanie – program jest dedykowany osobom, które nie ukończyły jeszcze 45. roku życia i które do tej pory nie miały własnego mieszkania lub domu, a także spółdzielczego prawa do takiego lokalu. Jeśli pozostajesz w małżeństwie bądź z partnerką lub partnerem posiadacie co najmniej jedno, wspólne dziecko, powyższy warunek musi spełniać przynajmniej jedno z Was. Ponadto kredytobiorca powinien posiadać zdolność kredytową odpowiadającą kwocie kredytu, jaką chce uzyskać. Należy pamiętać również, że kredyt hipoteczny 2% nie zwalnia z obowiązku wpłaty wkładu własnego, który ustalany jest przez bank go udzielający.

Kredyt na 2 procent – wysokość 

Maksymalna kwota, jaką możesz pożyczyć w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, to 500 tys. Zł, jeśli jesteś singlem lub 600 tys. zł dla małżeństw lub rodziców. 

kredyt hipoteczny 2 procent można przeznaczyć na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, ponadto nie istnieje limit cenowy za 1m2 mieszkania. Daje to dosyć dużą elastyczność w wyborze i tak naprawdę ogranicza nas tylko lokalny rynek nieruchomości oraz wysokość ich cen. Z oczywistych względów w mniejszych miejscowościach kredyt 2% umożliwia nam zakup większego mieszkania, być może nawet w lepszej lokalizacji, w porównaniu z większymi miastami typu Warszawa lub Kraków. Z pewnością jednak możliwość niskooprocentowanego kredytu otwiera wiele furtek mieszkaniowych dla młodych osób, które dopiero startują w życiu i chcą posiadać swoje własne cztery ściany.

Bezpieczny kredyt 2 procent – ile wynosi dopłata?

Dopłata w przypadku kredytu 2% jest ruchoma i wynika z różnicy między stałą stopą w bankach kredytujących a oprocentowaniem na poziomie 2%. Krótko rzecz ujmując, aktualnie stopy procentowe dla kredytów hipotecznych oscylują w granicy 9%. Oznacza to, że dopłata w tym przypadku będzie wynosiła 7%. Takie dofinansowanie będzie przysługiwało Ci przez 10 lat.

Program pierwsze mieszkanie – od kiedy?

Dobrą wiadomością jest to, że program „Pierwsze Mieszkanie 2023” rusza już od lipca tego roku.

Kredyt na mieszkanie 2 procent – korzyści płynące z tego rozwiązania

Jeśli spełniasz warunki skorzystania z programu „Bezpieczny Kredyt 2%”, warto wiedzieć, jakie korzyści mogą z tego płynąć.

  • Wsparcie finansowe – program rządowy Pierwsze Mieszkanie obniża początkowo raty kredytu, co w praktyce daje możliwość zakupu lepszego mieszkania bądź wybudowania większego domu. Niższe płatności są szczególnie ważne na etapie wprowadzania się oraz urządzania, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne ważne wydatki lub wpłacić na konto oszczędnościowe.
  • 10 lat niższych rat, co wpływa na znaczącą obniżkę kredytu i mniejszą presję dla młodych kredytobiorców.
  • Program dedykowany jest młodym osobom, co znacznie ułatwia ich start w dorosłe życie i budowę swojej przyszłości we własnym mieszkaniu.

Kredyt mieszkaniowy 2 procent – przykład wysokości raty

Dla lepszego zrozumienia, jak działa Bezpieczny kredyt 2%, poniżej przedstawiamy przykład młodego małżeństwa, które stara się o pożyczkę w wysokości 320 tys. zł. na 25 lat. Załóżmy, że aktualne oprocentowanie kredytu hipotecznego w bankach wynosi 8,46%, a bez marży 7,61%.

Jak wyglądałaby rata bez dopłaty ze strony Państwa? Pierwsza wynosiłaby 3 22,67 zł, więc dosyć sporo, jak na dwójkę młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoje wspólne życie. Przy korzystaniu z programu rata znacznie się zmniejsza i wynosi już tylko 1 825,60 zł. Jeśli obawiasz się tego, co wydarzy się za 10 lat, możesz być spokojny. Jeśli warunki programu nie ulegną zmianie, po spłacie 120 rat z dofinansowaniem, kolejne raty stały będą wynosić 1 886,20 zł. 

Na jaką nieruchomość warto przeznaczyć kredyt hipoteczny 2%?

Kredyt 2% to szansa dla miliona młodych Polaków, którzy otrzymali szansę zakupu swojego pierwszego mieszkania na własność. Jak dokonać najlepszego wyboru, by przeznaczyć pieniądze na słuszny cel? Oto, na co musisz zwrócić uwagę.

  • Lokalizacja – jest to niezwykle ważny aspekt, który ułatwia codzienne życie. Przed zakupem mieszkania na kredyt 2% sprawdź infrastrukturę w okolicy m.in. dostęp do szkoły, sklepu, przystanku, miejsc rekreacyjnych itp. Jeśli jesteś z okolic Poznania, może zainteresować Cię Osiedle Pogodna bądź Osiedle Stolarska, które znajdują się w dogodnej lokalizacji. Ponadto są realizowane przez firmę Linea, która od 20 lat z powodzeniem działa na rynku deweloperskim, ciesząc się opinią rzetelnego wykonawcy, który bierze odpowiedzialność za każdy etap budowy inwestycji.
  • Rozmiar i układ mieszkania lub domu – zastanów się, jakiego metrażu i ilu pokoi będziesz bądź będziecie potrzebować. Warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualną sytuację, ale także dalszą przyszłość i zmiany w życiu, np. narodziny dziecka. Określ, czy wolisz podział na oddzielne pomieszczenia, czy preferujesz raczej otwarte, duże przestrzenie. Wybierz mieszkanie, które będzie dostosowane do Twojego stylu życia i indywidualnych potrzeb domowników.
  • Stan mieszkania – kredyt mieszkaniowy na 2% możesz przeznaczyć na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Zastanów się, czy jesteś gotów na remont starszego mieszkania, czy wybierasz raczej urządzanie wszystkiego od podstaw w mieszkaniu deweloperskim. Przed zakupem zwróć również uwagę na budowę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także sposób ogrzewania, izolacji itp. To pomoże Ci uniknąć straty pieniędzy na lokal w kiepskim stanie, który wymaga ogromnego nakładu finansowego.
  • Wartość inwestycji – wybierając swoje wymarzone mieszkanie, zwróć uwagę na aktualnie panujące trendy cenowe na rynku nieruchomości w danej okolicy i przewidywane zmiany w tej kwestii. Warto wybierać lokale z dużym potencjałem wzrostu wartości, dzięki czemu ich sprzedaż w przyszłości będzie bardzo opłacalna.
  • Warunki prawne – przed zakupem każdej nieruchomości dokładnie zapoznaj się z jej statusem prawnym. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z prawnikiem i upewnij, że cała transakcja przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  • Sprawdź dewelopera – jak wspominaliśmy, program Kredyt na 2% umożliwia także zakup mieszkania deweloperskiego. Jest to bardzo często wybierane rozwiązanie, które umożliwia aranżację lokalu od podstaw, a także mamy wówczas pewność, że kupujemy nową nieruchomość, która z czasem będzie zyskiwać na wartości. Przed jej wyborem sprawdź dokładnego wykonawcę, który odpowiedzialny jest za całą budowę. 

Dobry deweloper nie będzie miał z problemu z okazaniem Ci niezbędnej dokumentacji i nie będzie unikał odpowiedzi na Twoje pytania. Jak wspominaliśmy, jeśli jesteś z Poznania bądź okolic, rozważ zakup budynków od firmy Linea – Siła Miastotwórcza. Jest to wykonawca, który kompleksowo projektuje i realizuje osiedla, dbając nie tylko o same budynki i przestrzeń, ale także o wytworzenie społeczności, która potem zamieszkuje daną inwestycję. Deweloper odpowiedzialny jest za budowę na każdym etapie, zaczynając od projektu urbanistycznego, kończąc na obiektach kubaturowych i elementach infrastruktury. Ponadto warto wspomnieć, że Linea została nagrodzona przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a także Towarzystwo Urbanistów Polskich. Firma stawia budynki jednorodzinne i wielorodzinne z przestrzeniami publicznymi. Zakup inwestycji od nich to gwarancja dobrze zainwestowanych pieniędzy w wysoko jakościowe lokale, wykończone z dbałością o każdy detal. Jeśli nie jesteś z Poznania i okolic, warto szukać dewelopera w swojej okolicy, który może poszczycić się podobną reputacją.

Kredyt mieszkaniowy 2% – najczęściej zadawane pytania

Kredyt na mieszkanie 2% to temat stosunkowo nowy, który wciąż budzi wiele wątpliwości i generuje dodatkowe pytania. Te najbardziej nurtujące kwestie próbujemy wyjaśnić poniżej.

Czy oprocentowanie kredytu jest stałe?

Tak. Przez pierwsze 10 lat oprocentowanie Twojego kredytu wyniesie 2%. Do tego należy doliczyć marżę banku.

Czy kredyt 2% będzie limitowany?

Państwo zakłada, że rocznie będzie finansować około 30-40 tysięcy kredytu 2%. Szacuje się, że pokryje to zapotrzebowanie większości młodych osób i rodzin. Jeśli jednak na poważnie rozważamy kredyt mieszkaniowy 2% i spełniamy wszystkie warunki, nie warto zwlekać z podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy jeśli mój mąż/żona posiada już własne mieszkanie, mogę ubierać się o kredyt mieszkaniowy 2%?

Niestety nie. Warunek pierwszego mieszkania musi być spełniony przez oboje małżonków. Reguła ta nie dotyczy wieku, gdzie do uzyskania kredytu 2% wystarczy, że tylko jedna z osób nie ukończyła 45 roku życia.

Czy jeśli nie mam ślubu z moją partnerką/partnerem, mogę ubierać się o kredyt hipoteczny na 2 procent?

Jak najbardziej! Program Kredyt na 2% dedykowany jest nie tylko małżeństwom, ale także singlom oraz osobom pozostającym w związku nieformalnym, które posiadają co najmniej jedno, wspólne dziecko. 

Czy kredyt mieszkaniowy 2% mogę przeznaczyć także na zakup działki i budowę domu?

Oczywiście. Program Bezpieczny Kredyt 2% daje także możliwość pokrycia wydatków związanych z zakupem działki lub wykończeniem budynku.

Ile wynosi minimalny okres kredytowania?

W przypadku kredytu 2% minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat.

Pamiętaj, że aby móc skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2%, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz określony przez bank wkład własny. Jeśli nie stać Cię na zakup nieruchomości w centrum miasta, warto rozważyć alternatywne rozwiązania i poszukać mieszkań lub domów na jego obrzeżach, a nawet w sąsiadujących, mniejszych miejscowościach.